29 اسفند 1397
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
یکشنبه, 06 آبان 1397 ساعت 13:41

رییس خانه معدن ایران: واریزی صندوق معادن باید صرف خرید ماشین‌آلات معدنی شود

bahneshرییس خانه معدن با بیان اینکه منابع صندوق معادن باید به بخش معدن بازگردد، گفت: احکام دایمی برنامه‌های توسعه‌ای، صندوق معادن را طراحی کرده که تاکنون ٨٠٠ میلیارد تومان واریزی و منابع داشته است که باید در زیرساخت‌ها هزینه شده و صرف خرید ماشین الات معدنی شود.
به گزارش جهان معدن محمدرضا بهرامن در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران افزود: وقتی محیط کسب و کار پیشرو نیست و فضای مناسبی را پیش روی صادرات قرار نمی‌دهد، قطعا برای بخش خصوصی فضا بازدارنده می‌شود و اگرچه نمی‌توان نام تحریم داخلی را بر آن نهاد، اما سیاست‌های اشتباه همه بخش‌های اقتصادی را دچار مشکل می‌کند.


رییس خانه معدن در پاسخ به سوالی گفت: بخشنامه‌های متعدد ارزی در شش ماه گذشته و تغییرات شدید نرخ ارز، مشکلاتی را برای تولید ایجاد کرد و نتوانستیم در بخش معدن و صنایع معدنی، ماشین آلات مورد نیاز خود را وارد کنیم.
وی تصریح کرد: البته دولت دغدغه خروج ارز را داشت و به همین خاطر محدودیت‌هایی را اعمال کرد؛ اما از سوی دیگر افزایش نرخ ارز منجر به رونق صادرات سیمان و فولاد و برخی دیگر از محصولات معدنی شد.
به گفته بهرامن، به هر حال در یک بازه زمانی شش ماهه کسب و کار در ایران دچار مشکل شد ولی امروز بخش عمده‌ای از مسایل حل شده است. به این معنا که ٤٥ روز است که اوضاع ارزی بهتر شده و نرخ ارز به رقم واقعی خود نزدیک می‌شود.
وی اظهار داشت: هم اکنون نرخ ارز در حال شکل گیری است و اگر به ده هزار تومان برسد، نگرانی بابت خروج ارز از کشور و تولید نداریم. اما باید حفظ کیفیت را هم در دستور کار قرار دهیم. اکنون شاهد رشد صادرات هستیم. چرا که اگر مس و فولاد را کنار بگذاریم، محصولاتی مثل گچ و سیمان روی دست ما باقی مانده بود.
بهرامن گفت: تولید این محصولات تا پیش از افزایش نرخ ارز توجیه اقتصادی نداشت در حالی که نرخ ارز فرمایشی کنترل می‌شد؛ اما اکنون که نرخ منطقی شده است وضعیت بهتر است و صادرات رونق گرفته است.
بهرامن همچنین به برگزاری نمایشگاه چهار روزه بین المللی ایران کانمین ۲۰۱۸ از روز جمعه یازدهم آبان ماه جاری با حضور شرکت‌های خارجی از ۳۵ کشور در محل دایمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران دایر می‌شود اشاره کرد و گفت: هرچند حضور شرکت‌های خارجی متاثر از بحث تحریم‌های آمریکا نسبت به سال‌های گذشته اندکی کمرنگ شده، اما بیشتر شرکت‌های خارجی که برای حضور اعلام آمادگی کرده‌اند، از بنگاه‌های کوچک و متوسط (SME) خواهند بود.
وی با بیان اینکه یک شرکت آلمانی که هدایت کننده بسیاری بنگاه‌های کوچک و متوسط اروپایی است، خواستار مشارکت با ایرانی‌ها به ویژه در مباحث آموزشی، انتقال فناوری و انتقال دانشجو شده است و در این نمایشگاه حضور پر رنگ خواهد داشت، گفت: انعقاد تفاهم نامه‌ای بین یک شرکت معدنی استرالیایی با شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (وابسته به ایمیدرو) صورت می‌گیرد که بیشتر در مباحث زیست محیطی معادن و همچنین فلزات سنگین مایل به همکاری با ایران است.
رییس خانه معدن ایران گفت: همزمان با این دوره از نمایشگاه، هفتمین همایش مهندسی معدن و پنجمین همایش بین المللی معدن و صنایع معدنی نیز در محل نمایشگاه برگزار می‌شود که مباحثی نظیر استارتاپ‌ها، اکتشاف، سرمایه گذاری و محیط زیست در آنها مورد توجه ویژه قرار خواهد داشت؛ در این میان ۱۵ استان معدنی کشور نیز به صورت فعال در نمایشگاه امسال حضور و مشارکت خواهند داشت.
بهرام شکوری، رییس کمیسیون معادن وصنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در این نشست گفت: می‌توان با جذب نقدینگی سرمایه‌های داخلی که اکنون با رشد نرخ ارز به حدود ۱۶۰۰ میلیارد دلار رسیده است، کسری سرمایه گذاری خارجی را در بخش معدن رفع کرد.
وی افزود: بنگاه‌های کوچک و متوسط نقش مهمی در اقتصاد کشورها بازی می‌کنند، به طوری که طبق گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۶ از هر پنج شغل ایجاد شده، چهار شغل مربوطه به این بنگاه‌ها بوده است.
به گفته وی، بیش از ۹۹ درصد شرکت‌ها در اتحادیه اروپا نیز از بنگاه‌های کوچک و متوسط هستند، اما فرقی که با بنگاه‌های کوچک و متوسط ایرانی دارند، این است که به صورت خوشه‌ای عمل می‌کنند؛ به طور مثال مرسدس بنز یک بنگاه متوسط در اتحادیه اروپاست که از هزاران بنگاه کوچک خدمات می‌گیرد؛ در ایران افزون بر ۹۸ درصد معادن را معادن کوچک و متوسط تشکیل می‌دهند که می‌توان از ظرفیت بنگاه‌های کوچک و متوسط در این بخش بهره برد.
شکوری اظهار داشت: به طور مثال ایجاد یک واحد فولادسازی بزرگ به چهار تا پنج سال زمان نیاز دارد تا به مرحله اشتغال‌زایی و تولید برسد، اما واحدهای کوچک در کمتر از یک سال به بهره برداری می‌رسند؛ زودبازده بودن، نیاز نداشتن به فناوری بالا و استفاده از نیروهای بومی با آموزش مختصر، در کنار هزینه‌های عملیاتی پایین از جمله ویژگی‌های معادن کوچک است.
وی تاکید کرد: یکی از راهکارهایی که باید در شرایط کنونی تحریم‌ها مورد توجه ویژه قرار بگیرد، توسعه ارتباطات با شرکت‌های کوچک و متوسط خارجی است؛ نگاه‌های کوچک و متوسط در ایران ۸۵ درصد اشتغال و ۶۵ درصد تولید را در اختیار دارند و یکی از مواردی هستند که می‌توان در جذب سرمایه‌های سرگردان روی آنها حساب کرد.
رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران یادآور شد: مجموع سرمایه گذاری‌های انجام شده تا امروز در بخش معدن و صنایع معدنی کشور تنها ۵۰ میلیارد دلار است و باید مردم را مجاب کنیم تا سرمایه‌های خود را در این بخش بیاورند؛ بر این اساس باید فعالیت‌ها در بخش معدن را جذاب‌تر و سودآورتر کنیم و وقتی مردم ببینند سرمایه گذاری آنها در مدت یک تا یک سال نیم به بازدهی می‌رسد و برخلاف سرمایه گذاری در سکه و ارز اشتغال زا نیز هست، اقبال نشان خواهند داد.
شکوری گفت: دور جدید از تحریم‌ها به شدت تحریم‌های گذشته نیست، زیرا آن زمان همه جهان در مقابل ایران قرار گرفته بود، اما امروز بسیاری کشورها در مقابل ایران نیستند بلکه به دنبال رفع مشکل هستند؛ بر این اساس امروز می‌توانیم به جای دلار به راحتی با یورو به نقل و انتقال پول بپردازیم و تصویب شدن لوایح مرتبط با عضویت ایران در گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در مجلس، هرچند به معنای حل شدن همه مشکلات نیست، اما به جهان ثابت کرد که حساب و کتاب‌هایمان شفاف است و گامی رو به جلو بود.