02 اسفند 1402
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
سه شنبه, 05 ارديبهشت 1402 ساعت 15:37

دریافت گواهی کشف پلایای مهرجان با ذخیره قطعی ۳۷۰ میلیون تن

مدیر مجتمع پتاس خور و بیابانک از دریافت گواهی کشف پلایای مهرجان با ذخیره قطعی بالغ بر ۳۷۰ میلیون تن خبر داد.

به گزارش جهان معدن به نقل ازروابط عمومی ایمپاسکو، سید حسین شهامی با بیان این مطلب گفت: عملیات اکتشاف پلایای مهرجان به عنوان یکی از بزرگ ترین پلایای کشور (واقع در استان های خراسان جنوبی، اصفهان و یزد)، با ابلاغ موافقت دفتر امور اکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر واگذاری پهنه مذکور به ایمیدرو، از فروردین ۹۶ آغاز شد.

وی افزود: با پیگیری های صورت گرفته از سوی مجتمع پتاس خور و بیابانک، گواهی کشف پلایای مهرجان به وسعت ۱۴۰۰ کیلومتر مربع و ذخیره قطعی بیش از ۳۷۱ میلیون تن ماده معدنی دریافت شد.

آغاز عملیات بهره برداری از پلایای مهرجان؛ به زودی

مدیر مجتمع پتاس خور و بیابانک با اشاره به مواد معدنی موجود در پلایای مهرجان، تصریح کرد: ماده معدنی شورابه‌های این محدوده شامل پتاس، منیزیم، سدیم و سایر عناصر باارزش دیگر است که با دریافت این گواهی کشف، بخش خصوصی عملیات بهره برداری از آن را به زودی وارد فاز اجرایی می کند.

وی خاطرنشان کرد: این مجتمع به عنوان نخستین و بزرگترین تولید کننده پتاس کشور، چهار پلایای اصلی کویر مرکزی ایران شامل ترود، میانی، خور و مهرجان را در اختیار دارد. برنامه سالانه این مجتمع، تولید بیش از ۲۰۰ هزار تن کلرید پتاسیم با هدف خودکفایی کشور در تامین ماده شیمیایی مذکور است.