08 مهر 1402
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
شنبه, 09 ارديبهشت 1402 ساعت 15:11

روند کاهشی قیمت ها در بازارهای جهانی فولاد

گزارش هفتگی بازارهای جهانی فولاد منتشر شد.

سنگ آهن

به گزارش جهان معدن به نقل ازکالاخبر ،در هفته ای که گذشت متوسط قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین نزولی بود و از حدود ۱۱۲ دلار به ۱۰۶ دلار هر تن سی اف آر افت داشت. تقاضای فولاد در بازار داخلی چین ضعیف است از این رو اعتماد بازار سنگ آهن را کمتر کرده است. قیمت سنگ آهن در اکتبر حدود ۱۷ درصد افت داشت و هفته گذشته به کمتر از ۱۰۰ دلار هم رسید.

قراضه

هفته گذشته در بازار واردات قراضه ترکیه قیمت وارداتی قراضه سنگین ۲۰-۸۰ از ۴۱۶ دلار به حدود ۴۰۳ تا ۴۰۸ دلار هر تن سی اف آر رسید. انتخابات ریاست جمهوری ترکیه نزدیک است از این رو برای مدتی بازار قراضه در رکود باقی خواهد ماند و شاید روزهای آتی به زیر ۴۰۰ دلار برسد.

قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز از ۳۶۸ دلار به ۳۶۱ دلار هر تن فوب کاهش داشت. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز ۲۰ دلار افت هفتگی داشت و ۴۱۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

بیلت

بیلت صادراتی فوب دریای سیاه هفته گذشته تا ۷ دلار افت داشت و حدود ۵۳۸ دلار هر تن فوب ثبت شد.

در بازار داخلی چین نیز متوسط قیمت بیلت به دلیل افت تقاضا و کاهش قیمت میلگرد تا ۲۷ دلار ارزان تر شده و ۵۰۴ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. قیمت به پایین ترین سطح ۵ ماه اخیر رسیده است.

در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز قیمت بیلت از ۵۷۰ تا ۵۷۵ دلار به ۵۵۵ دلار هر تن سی اف آر افت داشت.

مقاطع

هفته گذشته در چین متوسط قیمت میلگرد صادراتی از ۶۰۵ دلار به حدود ۵۸۷ دلار هر تن فوب رسید. آخرین قیمت قرارداد میلگرد در بورس شانگهای از ۵۶۰ دلار به ۵۲۹ دلار هر تن رسید. میلگرد صادراتی ترکیه نیز ۲۰ دلار ارزان تر شده و ۶۵۰ دلار هر تن فوب ثبت شد.

همچنین در بازار داخلی امریکا میلگرد در ۹۶۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت. در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد ۵ یورو ارزان شده و ۶۸۰ یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد.

ورق

هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی فوب دریای سیاه تا ۴۵ دلار افت داشت و ۶۳۰ دلار هر تن فوب شنیده شد. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز از ۵۹۵ دلار به ۵۸۰ دلار هر تن فوب رسید.

در بازار داخلی اروپا ورق گرم ۲۰ یورو ارزان تر شده در ۸۲۰ یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد. در بازار داخلی امریکا هم ورق گرم ۱۰ دلار ارزان تر شده و ۱۱۶۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.