22 مرداد 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
دوشنبه, 04 آذر 1398 ساعت 16:47

به سفارش فولاد مبارکه هد جوش لیزری در داخل تولید می‌شود

EDWFمدیر ناحیه نورد سرد فولادمبارکه گفت: هد لیزر ماشین های جوش لیزری که جزو اقلام تحریمی و در عین حال استراتژیک می باشد، با همکاری فولادمبارکه و مرکز تحقیقات علوم و فنون لیزر ایران بومی سازی و به بهره برداری می رسد.

به گزارش جهلن معدن و به نقل از روابط عمومی فولاد مبادرکه، بهزاد بهادرانی مدیر ناحیه نورد سرد فولاد مبارکه، در تشریح ساخت هد لیزر ماشین های جوش لیزری گفت: ما در خطوط اسیدشویی شماره ۲ و خط نورد پنج قفسه‌ای پیوسته‌ ماشین‌های جوش‌ لیزری از شرکت می‌باخ آلمان داریم که هد لیزر آنها از سوی شرکت ترامپ آمریکا تامین می‌شود و با توجه به تحریم‌ها عملا ارتباط می‌باخ آلمان با کشورمان به صورت کامل قطع شده است. با توجه به اینکه هد این لیزر یا مغز آن برای ما تولید اشعه می‌کند امکان هیچگونه دسترسی وجود ندارد.

وی خطوط اسیدشویی شماره ۲ و خط نورد پنج قفسه‌ای پیوسته‌ جزء ۲خط استراتژیک فولاد مبارکه هستند و در صورتی که برای هد ماشین‌های جوش لیزری ما در این ۲خط مشکلی پیش‌ بیاید عملا تولید متوقف خواهد شد و ریسک استراتژی بالایی دارد.

مدیر ناحیه نورد سرد فولاد مبارکه در پاسخ به این سوال که همکاری فولاد مبارکه با مرکز تحقیقات علوم و فنون لیزر ایران در چه زمینه هایی بود گفت: با توجه به احتمالات خرابی و از کار افتادن ماشین‌های جوش لیزری، سال قبل نمایشگاه بومی‌سازی در برج میلاد برگزار شد و در آنجا فولاد مبارکه با مرکز علوم و فنون لیزر آشنایی پیدا کرد. در نهایت با بازدیدهایی متقابلی که صورت گرفت، این مرکز برای ساخت هد ماشین‌های جوش لیزری به روش فیبری با توان ۱۰ کیلووات که مطابق با توان لیزر فعلی ما هست اعلام آمادگی کرد.

وی افزود: در مرحله اول این طرح به صورت موازی صورت می‌پذیرد و در صورتی که پاسخگوی نیاز ما باشد کاملا از فیبر لیزری استفاده خواهد شد.

بهادرانی به این سوال که عملکرد ماشین های جوش لیزری چگونه است اینگونه پاسخ داد: برای تولید ورق سرد و ادامه سیکل لازم است تا ابتدا و انتهای ورق جوش بخورد و خط تولید به صورت پیوسته به کار خود ادامه دهد و این مستلزم جوش دقیق است. در صورتی که این اقدام صورت نگیرد عملا تولیدی وجود نخواهد داشت.

وی افزود: این فناوری در انحصار شرکت ترامپ آمریکایی است و متخصصان ما با عزم و جسارت نسبت به شکستن این انحصار اقدام کردند.

مدیر ناحیه نورد سرد فولاد مبارکه همچنین به تضمین قرارداد میان فولاد مبارکه و مرکز تحقیقات علوم و فنون لیزر در ارتباط با ساخت محصول اشاره کرد و گفت: برای این منظور در قرارداد ما تضمین‌هایی وجود دارد اما با توجه به اینکه این اقدام برای نخستین بار در کشور صورت می‌گیرد طبیعتا ریسک‌هایی خواهیم داشت.

وی در پاسخ به این سوال که صرفه جویی در خروج ارز در نمونه داخلی چه مقدار می باشد، گفت: در اینجا بحث قیمت مطرح نبوده و مساله اصلی روی بودن یا نبودن است چرا که اگر این هد لیزری در خط تولید نباشد، عملا تولیدی صورت نمی‌گیرد.

بهادرانی در پایان گفت: میزان سرمایه‌گذاری از سوی فولاد مبارکه برای ساخت این هد لیزری حدود ۶ میلیارد تومان می باشد و قرار است این محصول تا اواسط سال آینده به فولاد مبارکه تحویل داده شود.