29 ارديبهشت 1398
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
دوشنبه, 20 اسفند 1397 ساعت 17:07

شرکت میدکو برای نخستین بار در دنیا اجرا کرد؛ تولید کاتد مس با روش نوین بومی در شهربابک

bioعملیات بهره برداری و تولید کاتد مس با اتکا بر دانش بومی به روش تانک بایولیچینگ برای نخستین بار در دنیا در مجتمع بابک مس ایرانیان شهربابک از شرکت‌های زیر مجموعه هلدینگ میدکو از امروز (دوشنبه) آغاز شد.
به گزارش جهان معدن به نقل از روابط عمومی شرکت میدکو، محمدرضا پورمند مدیرعامل شرکت میدکو در آیین بهره برداری از کاتد مس روش تانک بایولیچینگ این موفقیت را که برای نخستین بار در دنیا توسط نیروهای متخصص میدکو، در مجتمع بابک مس ایرانیان عملی شده است را تبریک گفت و اظهار داشت: این مهم یک تغییر بزرگ تکنولوژیک در سطح جهان و در صنعت مس است.


پورمند ضمن قدردانی از بانک پاسارگاد حامی مالی این پروژه افزود: این مهم با حمایت های ویژه رئیس هیات مدیره شرکت میدکو به بهره برداری رسیده است.
بر اساس این گزارش مجتمع بابک مس ایرانیان با ظرفیت تولید 50 هزار تن کاتد مس و 12 هزار تن لوله مسی در سال فعالیت می‌کند.
در روش تانک بایولیچینگ با استفاده از نوع خاصی از باکتری‌های غیرمضر محصول نهایی استحصال می‌شود و دانش این تکنولوژی سازگار با محیط زیست توسط متخصصین ایرانی طی پنج سال پژوهش و تلاش مستمر ایجاد و راه اندازی شده است.
از مزایای اصلی روش تانک بایولیچینگ می‌توان به حذف کوره های ذوب و در نتیجه کاهش قابل ملاحظه آلایندگی و صرفه جویی در مصرف آب و منابع انرژی در راستای حمایت از محیط زیست و عمل به مسئولیت‌های اجتماعی اشاره کرد.