05 فروردين 1398
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

ابویی مهریزی مدیرعامل شرکت نورد و لوله یاران: تغییرات مداوم مقررات و بخشنامه‌ها امکان برنامه‌ریزی برای تولید و صادرات را گرفته است

oncwn0t1عملکرد بخش معدن و صنایع معدنی بیش از هر چیز به نوع رویکرد دولت و دست اندرکاران این بخش باز می‌گردد. در شرایطی که شعار اصلی دولتی‌ها این روزها تسهیل فضای کسب و کار و تشویق تولید شده است با این وجود بسیاری از تولیدکنندگان و متولیان معدنی بر این موضوع تاکید دارند که برخی دخالت‌های دولتی موانع جدی در روند کاری آنها ایجاد کرده و هزینه‌های تولید را افزایش داده است. در شرایطی که تامين تجهیزات معدنی به سختي صورت مي‌گيرد، هزينه‌هاي توليد افزايش يافته و بازارهاي صادراتي با مشكلاتي روبه رو شده است؛ در کنار آن می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین چالش‌های تولید در بخش معدن، تولید پایین و هزینه بالای استخراج و فرآوری به واسطه استفاده از فناوری‌های قدیمی با بهره‌وری پایین است، مساله ظرفیت پایین حمل و نقل موضوع دیگری است که تبدیل به معضل در بخش معدن شده است. بر اساس استانداردهای جهانی در کشورهای معدن خیزی مثل آمریکا، چین، استرالیا و کانادا، ایجاد هر شغل در یک واحد معدنی، ۱۷ فرصت شغلی دیگر را به همراه دارد. این ظرفیت بزرگ در ایران باوجود نیروی انسانی تحصیلکرده و جوان، در کنار پتانسیل بی نظیر معدنی ایران همچنان نادیده گرفته شده است. همچنین زیرساخت‌های اقتصادی که بر اساس درآمدهای نفتی تعیین ‌شده نه استفاده از حداکثر ظرفیت و تعیین استراتژی برای بهره‌مندی از فرصت‌های معدنی، در این موضوع تاثیرگذار بوده‌اند. همچنین گفتنی است که اگرچه معادن، با تامین اولین بخش از زنجیره تامین مواد اولیه در بسیاری از صنایع تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه کشور را افزایش می‌دهند، اما برخی از ناهماهنگی‌ها در میان بخش‌های مختلف دولتی در کشور ما موجب شده تا از پتانسیل‌های این بخش به صورت کامل استفاده نشود. در این رابطه گفت‌وگویی با سید علی محمد ابویی مهریزی رییس هیات مدیره سندیکای لوله و پروفیل ایران داشته‌ایم که شرح این گفت‌وگو در پی می‌آید:

خداداد غریب‌پور رییس هیات عامل ایمیدرو: ادامه عرضه در بورس کالا منجر ایجاد امنیت در معاملات است

a5بحث احتمال خروج محصولات معدنی و زنجیره فولاد از بورس کالا اگرچه در کنار طرح مبحث دستوری بودن برخی قیمت‌ها در این عرصه مطرح شد اما در عین حال از جمله مواردی که به آن اشاره زیادی شده بود بازگشت به دوران نوسان قیمت‌های این دست کالاهاست. در شرایطی که نوسان نرخ ارز تاثیر بسزایی بر قیمت انواع کالا در دسته‌های مختلف داشته شاید بتوان اذعان کرد که خروج از بورس کالا در شرایط فعلی و نوسان دوباره قیمت‌ها چیزی جز آشفتگی بازار به همراه نخواهد داشت. در حالی که شعار حمایت از تولید این روزها به نقل قول از مقامات تکرار می‌شود، برخی معتقدند در پیش گرفتن چنین روندی ضربه‌ای بر پیکره تولیدکنندگان این کالاها و به تبع آن مصرف کننده خواهد بود. مهمترین نکته‌ای که خروج از بورس کالا برای این گروه کالایی در پی دارد از دست دادن این بازار قانونمند و فضای رقابتی شفاف است؛ بسیاری از صاحبنظران بر این باورند که بورس کالا در حذف رانت‌های بازارهای مختلف نقشی تعیین کننده ایفا کرده است؛ بر این اساس از بزرگ‌ترین مزیت‌های عرصه در بورس کالا هدایت سود تولید به سمت واحدهای تولیدی بوده است، چنین امتیازی در طولانی مدت می‌تواند منجر به افزایش سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف و در نتیجه پویایی اقتصادی شود. در شماره پیش رو با نگاهی دیگر به موضوع خروج محصولات معدنی و زنجیره فولاد از بورس کالا، ماهنامه جهان معدن گفت‌وگویی با خداداد غریب‌پور انجام داده است. گفتنی است غریب‌پور از تصویب و اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان با استعفای مهندس کرباسیان از ریاست هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به ریاست هیات عاملی ایمیدرو برگزیده شده است. غریب‌پور پیش از این، مدیرعامل گروه سرمایه گذاری توسعه ملی بود، عضویت در هیات مدیره و مدیرعاملی شرکت پتروشیمی شازند، نایب رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع سیمان (سیدکو)، عضو هیات مدیره و مدیرعامل شرکت توسعه کشت و صنعت ملی و عضو هیات مدیره و مدیرعامل شرکت صنایع گلستان و نیز فرمانداری یاسوج دیگر سمت‌هایی است که غریب‌پور پیش از ایمیدرو در آنها مشغول به کار بوده است؛ شرح گفت‌وگوی جهان معدن با رییس هیات عامل ایمیدرو در پی می‌آید:

خصولتی‌ها مانع فعالیت بخش خصوصی هستند

سال 97 برای بخش معدن سال خوبی بود در کنار ارزش افزوده بسیار خوبی که صنایع فولادی و سنگ آهن در طول یک سال گذشته تجربه کرده، اگر این روند ادامه داشته باشد سال 98 هم از نظر درآمد می‌تواند برای صنایع معدنی سال پرباری باشد.
اگر کمی در این حیطه و نوع عملکرد آن دقت داشته باشیم می‌بینیم که با توجه به افق طراحی شده برای صنایع فولادی - تولید 55 میلیون تن فولاد- در منطقه سنگان ما توانسته‌ایم یک واحد 2 میلیون تنی کنسانتره راه اندازی کنیم اما خبر بهتر آن که در سال آینده هم یک واحد 5 میلیون تنی کنسانتره دیگر راه اندازی می‌شود و این چشم انداز بیانگر مسیر بسیار خوبی است که ما در آن گام گذاشته و با قدرت آن را ادامه می‌دهیم، چرا که آمارها نشان دهنده آن است که به افق پیش بینی شده برای تولید 110 میلیون تن کنسانتره در حال نزدیک شدن هستیم.

طیب‌نیا معاون خرید فولاد مبارکه: تقویت زیرساخت‌های تولید، اولویت اصلی بخش معدن و صنایع معدنی است

Tayebniaطی چهار دهه اخیر در مقایسه با آنچه که در بخش معدن پیش از انقلاب داشته‌ایم، شاهد رشد ظرفیت‌های تولید در بخش معدن و صنایع معدنی بوده‌ایم، به طوری که ظرفیت‌های سنگ آهن، فولاد و مس بیشترین رشد تولید را به ثبت رسانده‌اند. میزان تولید فولاد از 368 هزار تن با رشد حدود 60 برابری به بیش از 21 میلیون و 800 هزار تن رسیده است. تولید محصولات فولادی هم با رشد 53 برابری از 368 هزار به بیش از 19 میلیون تن افزایش یافته است. در این مدت تولید سنگ آهن افزایش 83 برابری تجربه کرده است.
آمارهای رسمی منتشر شده نشان می‌دهد طی 5 سال اخیر بخش معدن و صنایع معدنی شاهد راه اندازی بیش از 63 طرح به ارزش بیش از 5 میلیارد دلار شد. همچنین آمارها بیانگر آن است که علیرغم وجود نوسانات ارزی و مشکلاتی که معدنی‌ها از ابتدای سال تاکنون تجربه کرده‌اند اما طی 9 ماه سال 97 نیز 6 طرح به ارزش بیش از 585 میلیون دلار افتتاح شده است. از سوی دیگر اخبار موجود بیانگر این است که تا انتهای سال جاری نیز 19 طرح در نوبت راه اندازی قرار دارند که با احتساب پروژه‌های افتتاح شده به ارزش دو میلیارد و 600 میلیون دلار می‌رسد. ماهنامه جهان معدن در این رابطه در گفت‌وگویی با مهندس سید محمد یاسر طیب‌نیا معاون خرید فولاد مبارکه به بررسی عملکرد بخش معدن و صنایع معدنی پرداخته که در ادامه آن را می‌خوانید:

دبیر شورای عالی سیاست گذاری خانه معدن ایران مطرح کرد: توجه به بخش معدن در اظهارات دولتمردان پررنگ شده است

sadeghنگرانی‌های اقتصادی یک سال گذشته با توجه به تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران و به تبع آن نوسان نرخ ارز و در نتیجه رکود در بخش‌های مختلف اقتصاد داخلی در بخش معدن چندان بی تاثیر نبود؛ معدن در حالی تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز مشکلات جدیدی را تجربه می‌کرد که بخش‌های دولتی و وزارتخانه هم چندان راهگشا عمل نکرده‌اند. در میان گیر و دار اخبار مشکلات اقتصادی تولیدکنندگان و معدن‌داران افزون بر پرداخت حقوق دولتي، بهره مالكانه، ماليات‌ها و... بر اساس قانونی جدید موظف شده‌اند تا یک درصد از فروش خود را فارغ از سودآور یا زیان ده بودن معدن به دولت بپردازند! تا خسارت‌هاي ناشي از معدن‌كاري صرف پروژه‌هاي بهداشتي و عمراني استان شود. تصویب چنین قوانین و بخشنامه‌های موجب ایجاد فشار مضاعف به بخش تولیدات معدنی در کشور می‌شود، آن هم در شرایطی که اقتصاد ایجاب می‌کند که اگر قادر به توسعه وضعیت تولید نیستیم تولید کنونی داخلی را حفظ کنیم؛ با علم به تمام این موارد تولیدکنندگان معدنی همچنان با مسائل و مشکلاتی روبرو هستند که در بسیاری از دیگر بخش‌های اقتصادی عملا مرتفع شده است. درد و دل اهالی معدن عموما شکایت از بخش دولتی است که بدون در نظر گرفتن شرایط بخش خصوصی و بدون تلاش برای رفع مشکلات این بخش، تبدیل به اهرمی برای افزایش چالش‌های این بخش شده است. ماهنامه جهان معدن در این راستا با محمد جعفر صادقی پناه عضو هیات امنا و دبیر شورای عالی سیاست گذاری خانه معدن ایران به عنوان یکی از نمایندگان بخش معدن به گفت‌وگو نشسته است که شرح این گفت‌وگو در زیر می‌آید:

مهندس شریفی دبیر انجمن سنگ ایران: دو سوم ظرفیت‌های معدنی بلااستفاده مانده است

احمدشریفیپرداختن به توسعه بخش معدن در شرایط فعلی اقتصادی از مهمترین فاکتورهای موجود است که می‌تواند تا حدودی منجر به خروج از بحران شود؛ در این راستا جذب سرمایه‌گذار خارجی اهمیتی دو چندان می‌یابد، از جمله شرایطی که لازمه ورود سرمایه‌گذار خارجی در بخش معدن در ایران عنوان می‌شود در اختيار قرار دادن اطلاعات درست و شفاف در راستای جلب اعتماد است. بر این اساس وجود ذخيره مناسب و کافي ماده معدني (عمر مناسب معدن) و ميزان پيشرفت و تکامل پروژه از مهمترين معيارهاي رتبه‌بندي در سرمايه‌گذاري معادن از دیدگاه سرمايه‌گذاران خارجي به شمار می‌آیند. در عین حال تجهيز زيرساخت‌هاي حمل و نقل و لجستيک، آب و انرژي و فناوري دسترسي به فرودگاه‌ها و بنادر، رفع موانع کسب و کار و بازبيني قوانين و مقررات سرمايه گذاري از دیدگاه کارشناسان معدنی از جمله ضروریاتی است که در جذب سرمایه‌گذار خارجی تاثیر بسزایی دارد. در کنار پرداختن به زیرساخت‌ها موضوع مهم دیگری که باید به آن پرداخت عدم تغییر در قوانين و مقررات جذب سرمايه گذاران خارجي با تغییر دولت‌ها و یا مدیران کل دولتی است. در هر صورت پویاسازی بخش معدن با سرمایه‌های داخلی و خارجی بیش از آنکه نیازمند تلاش بخش خصوصی باشد نیازمند همراهی بخش دولتی با بخش خصوصی است؛ همگام و همراستا شدن سیاست‌های وزارت صمت با تلاش انجمن‌ها و تشکل‌های مرتبط معدنی در عین برقراری عدالت در بخش معدن می‌تواند منجر به افزایش بهره‌وری در این بخش شود. در این راستا ماهنامه جهان معدن در گفت‌وگویی با احمد شریفی دبیرکل انجمن سنگ ایران به بررسی عملکرد یک ساله بخش معدن و صنایع معدنی در کشورمان پرداخته است:

دیده‌ور مدیرعامل توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلاد: دولت از ظرفیت کارشناسی بخش خصوصی و پیشکسوتان در بخش معدن بهره بگیرد

IMG15153952بسیاری از کارشناسان معدن را موهبتی خدادادی می‌دانند که موجبات پیشرفت سریع اقتصادی را فراهم می‌کند. بر اساس آمارهای موجود ایران در لیست ده کشور نخست جهان و نخستین کشور در خاورمیانه از دیدگاه ذخایر معدنی است؛ با این وجود یکی از انتقادهایی که به مسئولان وزارت صمت و متولیان معدنی می‌شود عدم به کارگیری تمام و کمال پتانسیل‌های معدنی در کشور ماست، اگرچه کار بر روی معدن نیاز به سرمایه بالایی دارد اما در عین حال میزان بالای بازگشت سرمایه یک معدن راستی آزمایی شده موضوع قابل انکاری نیست. کارشناسان صنعتی و معدنی معتقدند در صورت سرمایه گذاری مناسب سهم معدن از تولید ناخالص کشور باید بیش از 50 درصد باشد. موضوعی که هر ساله بارها و بارها از سوی کارشناسان مطرح می‌شود اما همچنان تحقق نیافته است. در حقیقت باور صاحبنظران بر این است که در شرایط تحریم و تنگنای اقتصادی نجات دهنده کشور بیش از هر چیز بخش معدن است، معادن به جز پتانسیل‌های درآمدی و رشد اقتصادی از نظر اشتغال هم می‌توانند نقش بسیار مهم و حیاتی در کشور بازی کنند. در شرایطی که یکی از موانع رشد اقتصادی در کشور ما افزایش میزان بیکاری و یکی از چالش‌های کنونی ایجاد اشتغال است، باید اذعان داشت یکی از امتیازات بخش معدن ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در زمینه‌های مختلف است. اگرچه مشکلات پیش روی فعالان بخش معدن هم موضوعی غیرقابل انکار است، تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، به صورت مستقیم بر روی بخش معدن و صنایع معدنی تاثیرگذار بوده است، افزایش مشکلات واردات تجهیزات معدنی در کنار افزایش قیمت تجهیزات موضوعی است که تاثیر مستقیم بر روی عملکرد این بخش بر جای گذاشته است. به خصوص طی یک سال گذشته که تحریم‌های ایالات متحده و به تبع آن دیگر کشور علیه ایران تشدید یافته است، بخش معدن در کشورمان چالش‌هایی متفاوت از چالش‌های پیشین را تجربه کرده است. در این راستا ماهنامه جهان معدن در گفت‌وگویی با محمدحسین دیده ور مدیرعامل توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلاد به ارزیابی عملکرد بخش معدن در طول یک سال گذشته پرداخته است:

مهندس حبیبی عضو هیات رییسه اتحادیه حفاران غیرنفتی: تحریم‌های داخلی بیش از تحریم خارجی برای اکتشافات معدنی مشکل ساز شد

habibimاصلی‌ترین مشکل بخش معدن در کشور ما به عنوان یک واقعیت جدی، جذب سرمایه است با توجه به اینکه معدن در تحریم نفتی پایه اقتصاد به شمار می‌آید جذب سرمایه در این روند اهمیتی دو چندان پیدا می‌کند. با این وجود از انتقادهای وارده به بخش معدن در کشور عدم ثبات قوانین و شرایط لازم برای جذب سرمایه‌گذار چه از نوع داخلی و چه سرمایه‌گذار خارجی است، معدن در حقیقت از جمله جذاب‌ترین بخش‌های سرمایه‌گذاری در کشور ما به شمار می‌آید با این حساب کشور ما همچنان در جذب سرمایه‌گذار خارجی موفق عمل نکرده است. افزایش تحریم‌های اقتصادی و ترس از عدم بازگشت سرمایه موجب شده تا با وجود پتانسیل‌های بالای معدنی، میزان سرمایه گذاری در بخش معادن در ایران بسیار پایین باشد. اشاره رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در روزهای آغازین وزارتش به ایجاد انقلاب معدنی در کشور جز با حل مسائل و چالش‌های این بخش امکان‌پذیر نخواهد بود. عدم وجود زیر ساخت‌های لازم و تکنولوژی روز همچنین چالش دیگری است که بر میزان بهره وری در بخش معدن و صنایع وابسته به آن در مقایسه با استانداردهای جهانی تاثیرگذار بوده است؛ در واقع آنچه که بیشتر کارشناسان معدنی بر آن باور دارند این است که عدم اجرای عملیات اکتشاف در اعمال بیش از 1000 متر به دلیل عدم دریافت حمایت‌های لازم و نیز کمبود ابزار لازم از لحاظ فنی موجب شده تا ایران همچنان به اصلی‌ترین ذخایر معدنی خود در عمق دستیابی نداشته باشد و این در حالی است که وجود منابع متنوع و بسیار غنی ایران، تنها نیازمند فراهم آوردن امکان توسعه این حوزه و در نتیجه آن افزایش اشتغال و افزایش صادرات غیرنفتی است. در همین راستا ماهنامه جهان معدن در گفت‌وگویی با مهندس محسن حبیبی به بررسی عملکرد یک ساله بخش معدن در ایران پرداخته است: